Category Archives: 2009

December 6th, 2009 Differ Ariake

PANCRASE 2009 CHANGING TOUR
Sunday, December/6/2009
Differ Ariake(Tokyo, Japan)
 
Pro Bout #1 FLYWEIGHT 2×5 min rounds
KATSUO (K TARO DOJO) Draw
TOSHIHIRO MATSUNAGA (ZENDOKAI SHINJUKU DOJO)
by 1-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #2 BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
SHOKO SATO (SAKAGUCHI DOJO) Def
YUTA NUMAKURA (TRIAL)
by KO/ Punch at 1R 0:20
 
Pro Bout #1 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
JUNICHI OTA (GOKITA GYM) Def
JUNTARO AMI (WAJUTSUKEISHUKAI A-3)
by Give up / Armbar at 1R 2:05
 
Pro Bout #2 BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
HAYATO SHIMIZU (UNPLUGGED KOKUBUNJI) Def
TOSHIHIRO SHIMIZU (URUNO DOJO/TEAM ZST)
by Give up / Rear-Naked Choke at1R 0:20
 
Pro Bout #3 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
YUICHI IKARI (PANCRASE P’s LAB TOKYO) Def
KEIGO HIRAYAMA (PARAESTRA HACHIOJI)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #4 FEATHERWEIGHT 3×5 min rounds
KANOMATA TOMONARI (PARAESTRA HACHIOJI) Def
KENJI ARAI (PANCRASE ism)
by 2-0/ judge at full time at 3R 5:00
 
Pro Bout #5 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
HIROFUMI ITO (PANCRASE ism) Def
KOTOBUKIMARU (AKIMOTO DOJO Jungle Junction)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #6 FLYWEIGHT 2×5 min rounds
TAKUMA ISHII (ALLIANCE) Def
TAKUYA EIZUMI (BUMON KAI MMA DOJO)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #7 LIGHT-HEAVYWEIGHT K.O.P. title defense 3×5 min rounds
RYO KAWAMURA (PANCRASE ism) Def
SYUNSUKE INOUE (YOSHIDA DOJO)
by 2-0/ judge at full time at 3R 5:00
 
Pro Bout Main MIDDLEWEIGHT K.O.P. title defense 3×5 min rounds
ICHIRO KANAI (PANCRASE ism) Def
IZURU TAKEUCHI (SK ABSOLUTE)
by 2-0/ judge at full time at 3R 5:00
 

November 8th, 2009 Azalea Taisho

PANCRASE 2009 CHANGING TOUR
Sunday, November/8/2009
Azalea Taisho (Osaka, Japan)
 
Pro Bout #1 BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
PANCHII YAMAUCHI (COBRA KAI MMA DOJO) Draw
NOBUHIRO YOSHITAKE (PANCRASE INAGAKIGUMI)
by 0-1/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #2 FEATHERWEIGHT 2×5 min rounds
SOYU TANABE (RENSHI JUKU) Draw
HIROSHI TOMITA (PANCRASE INAGAKIGUMI)
by 0-1/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #3 WELTERWEIGHT 2×5 min rounds
YUSHI SHIORI (WAJUTSUKEISHUKAI TEAM VAMOS) Def
YUTA NAKAMURA (WAJUTSUKEISHUKAI TEAM-REX/T-REX JIUJITSU ACADEMY)
by TKO (Referee stopped) / Punches at 1R 3:24
 
Pro Bout #4 WELTERWEIGHT 2×5 min rounds
STRASSER KICHI (COBRA KAI MMA DOJO & FREE STYLE ACADEMY) Def
DOGAKI YOSHIFUMI (PARAESTR KAKOGAWA)
by TKO (Referee stopped) /Punch at 2R 0:39
 
Pro Bout #5 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
DAISUKE HANAZAWA 13 (DOBRA KAI MMA DOJO) Def
KOJI NAKAMURA (PANCRASE INAGAKIGUMI)
by Give Up/ Arm triangle choke at 2R 1:27
 
Pro Bout Main LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
TAKAFUMI ITO (PANCRASE ism) Def
TAKAHIRO KAJITA (GRAPPLING SHOOT BOXERS)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
 

October 25th, 2009 Differ Ariake

PANCRASE 2009 CHANGING TOUR
Sunday, October/25/ 2009
Differ Ariake(Tokyo, Japan)
 
Pro Bout #1 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
ISAO (SAKAGUCHI DOJO) Def
AB (WAJUTSU KEISHUKAI SURUGA DOJO)
by DQ (Groin Strike) /1R 0:50
 
Pro Bout #2 FLYWEIGHT 2×5 min rounds
KIYOTAKA SHIMIZU (SK ABSOLUTE) Def
TAKUYA EIZUMI (BUMONKAI MMA DOJO)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #3 BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
SEIYA KAWAHARA (PANCRASE P’s LAB YOKOHAMA) Def
RYOTA SASAKI (BAD ASS 13)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #4 LIGHT-HEAVYWEIGHT 2×5 min rounds
SHUNSUKE INOUE (YOSHIDA DOJO) Def
KAZUHIRO HAMANAKA (Laughter7)
by TKO(Referee stopped) / Punches at 1R 0:52
 
Pro Bout #5 FEATHERWEIGHT 2×5 min rounds
TASHIRO AKAI (NOVA UNIAO JAPAN) Def
JUNG JIN SUK (PANCRASE KOREA/ PARAESTRA KIYOSU)
by Give Up / Arm triangle choke at 2R 3:39
 
Pro Bout #6 FEATHERWEIGHT 2×5 min rounds
KENJI ARAI (PANCRASE ism) Draw
TOMONARI KANIMATA (PARAESTRA HACHIOJI)
by 0-1/ judge at full 2R 5:00
 
Pro Bout #7 Open-weight 2×5 min rounds
ICHIRO KANAI (PANCRASE ism) Def
TENSHIN MATSUMOTO (SK ABSOLUTE)
by KO / Punch at 1R 0:53
 
Pro Bout #8 WELTERWEIGHT 2×5 min rounds
TAKUYA WADA (SK ABSOLUTE) Draw
KENGO URA (Team ura-ken)
by 0-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #9 BANTAMWEIGHT 3×5 min rounds
MANABU INOUE (U.W.F. Snakepit Japan) Def
MASAHIRO OISHI (FREELANCE)
by 3-0/ judge at full time at 3R 5:00
 
Pro Bout #10 FLYWEIGHT K.O.P. title defense 3×5 min rounds
MITSUHISA SUNABE (FREELANCE) Def
ISAO HIROSE (STRAPPLE)
by 3-0/ judge at full time at 3R 5:00
 
Pro Bout Main MIDDLEWEIGHT 3×5 min rounds
YUKI KONDO (PANCRASE ism) Draw
YUJI HISAMATSU (WAJUTSUKEISHUKAI TIGER PLACE)
by 0-0/ judge at full time at 3R 5:00