Category Archives: 2010

December 19th, 2010 Azalea Taisho

PANCRASE 2010 PASSION TOUR
Sunday, December/19/2010
Azalea Taisho (Osaka, Japan)
 
Pro Bout #1 FEATHERWEIGHT 2×5 min rounds
TADAHIRO HARADA (PARAESTRA KITAKYUSHU) Def
TAKAYOSHI KOGAN ONO (GONS GYM)
by Give up/ Triangle Choke at 1R 2:44
 
Pro Bout #2 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
TAKAHIRO KAJITA (GRAPPLING SHOOT BOXERS) Draw
KOTOBUKIMARU (ABSOLUTE-OKAYAMA)
by 0-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #3 FLYWEIGHT 2×5 min rounds
DAICHI KITAKATA (PANCRASE INAGAKIGUMI) Def
SHINOBU AOYAMA (WAJUTSUKEISHUKAI TOYAMA S.P.O)
by TKO(Referee stopped)/ Punches at 1R 4:05
 
Pro Bout #4 BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
HIROYUKI TUZUKI (GRAPPLING SHOOT BOXERS) Draw
NOBUHIRO YOSHITAKE (PANCRASE INAGAKIGUMI)
by 0-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #5 BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
HIROSHI TOMITA (PANCRASE INAGAKIGUMI) Def
PANCHII YAMAUCHI (COBRA KAI MMA DOJO)  
by KO/ Punch at 1R 4:47
 
Pro Bout #6 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
TAKAFUMI ITO (PANCRASE ism) Def
YOSHIFUMI DOUGAKI (PARAESTRA KAKOGAWA)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #7 BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
MOTONOBU TEZUKA (COBRAKAI MMA DOJO) Def
TAKUMI MURATA (WAJUTSUKEISHUKAI A-3)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout Main LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
DAISUKE HANAZAWA (WILD SEAS OKINAWA) Def
JUNTARO AMI (WAJUTSUKEISHUKAI A-3)
by Give up/ Arm triangle choke at 3R 5:00
 

December 5th, 2010 Differ Ariake

PANCRASE 2010 PASSION TOUR
Sunday, December 5th, 2010
Differ Ariake(Tokyo, Japan)
 
Pro Bout #1 FEATHERWEIGHT 2×5 min rounds
KENSAKU NAKAMURA (YOSHIDA DOJO) Def
TAKESHI ITO (CORE)
by 2-1/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #2 FEATHERWEIGHT 2×5 min rounds
YUSUEK KAWANAGO (AKIMOTO DOJO Jungle Junction) Def
MASAOMI SAITO (TAKADA DOJO)
by 2-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #3 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
RYOSUKE TOGASHI (ALLIANCE) Def
KOICHIRO TAKEKAWA (WAJUTSUKEISHUKAI TOIKATSU DOJO)
by TKO(Referee stopped )/ Punches at 2R 5:00
 
Pro Bout #4 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
JUNICHI OTA (GOKITA GYM) Def
AKIHIRO ONO (TEAM TAIGON)
by Give up/ Triangle Armbar at 1R 2:56
 
Pro Bout #5 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
KAZUKI TOKUDOME (PARAESTRA HACHIOJI) Def
KATSUNORI TAKAHASHI (GRABAKA)
by TKO/ Punches at 1R 3:33
 
Pro Bout #6 WELTERWEIGHT 2×5 min rounds
KUSA MAX (TEAM TACKLER)
TATSUHIKO NISHIZAKA (NOVA UNIAO JAPAN)
by Stop game
 
Pro Bout #7 LIGHT-HEAVYWEIGHT 2×5 min rounds
YUSUKE MASUDA (AACC) Def
YUHEI FUKUDA (FREELANCE)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #1 WELTERWEIGHT 2×5 min rounds
TAKENORI SATO (Laughter7) Def
SHINGO SUZUKI (ALLIANCE)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #2 WELTERWEIGHT 2×5 min rounds
SEIKI RYO (STAND) Def
DAISUKE WATANABE (PANCRASE ism)
by TKO(Referee stopped )/ Punch at 1R 0:23
 
Pro Bout #3 Athena ruehl 52kg Contract 2×5 min rounds
WINDY TOMOMI (PANCRASE ism) Def
BETTYCO (WAJUTSUKEISHUKAI RJW)
by 2-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #4 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
KOJI OISHI (PANCRASE ism) Draw
KATSUHIKO NAGATA (WRESTLE-WIN)
by 1-1/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #5 The three game final game of Masahiro Toryu 2010 trial WELTERWEIGHT 3×5 min rounds
MASAHIRO TORYU (PANCRASE ism) Def
KEI YAMAMIYA (GRABAKA)
by KO/ High Kick at 1R 4:51
 
Pro Bout #6 KENJI ARAI retirement match FEATHERWEIGHT 3×5 min rounds
TOMONARI KANOMATA (PARAESTRA HACHIOJI) Def
KENJI ARAI (PANCRASE ism)
by TKO(Referee stopped)/ Rear-Naked Choke at 1R 0:24
 
Pro Bout #7 Flyweight K.O.P. title defense 3×5 min rounds
KIYOTAKA SHIMIZA (SK ABSOLUTE) Draw
MITSUHISA SUNABA (TEAM reversaL)
by 1-1/ judge at full time at 3R 5:00
 
Pro Bout #8 Middleweight K.O.P. title defense 3×5 min rounds
RIKUHEI FUJII (WAJUTSUKEISHUKAI RJW) Def
YUKI KONDO (PANCRASE ism)
by 0-3/ judge at full time at 3R 5:00
 
Pro Bout Main LIGHT-HEAVYWEIGHT K.O.P. title defense 3×5 min rounds
RYO KAWAMURA (PANCRASE ism) Draw
YUJI SAKURAGI (SEIKENKAIKAN)
by 0-1/ judge at full time at 3R 5:00
 
 

November 3rd, 2010 Differ Ariake

PANCRASE 2010 PASSION TOUR
Wednesday, November 3rd, 2010
Differ Ariake(Tokyo, Japan)
 
Pro Bout #1 FLYWEIGHT 2×5 min rounds
MASAKAZU UTSUGI (PARAESTRA KOGA) Def
GO YAMANAKA (WAJUTSUKEISHUKAI TLIVE)
by Give up/ Punches at 1R 2:14
 
Pro Bout #2 FLYWEIGHT 2×5 min rounds
DAISUKE TSUJITA (AKIMOTO DOJO Jungle Junction) Def
TAKESHI NAKAMURA (SAKAGUCHI DOJO)
by Give up / Armbar at 2R 1:16
 
Pro Bout #3 BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
NOBUHIRO YOSHITAKE (PANCRASE INAGAKIGUMI) Def
YOSHIYUKI ISHIKAWA (PANCRASE P’s LAB TOKYO)
by TKO(Referee stopped)/ Punches at 1R 3:58
 
Pro Bout #4 FEATHERWEIGHT 2×5 min rounds
TAKESHI ITO (CORE) Def
KATSUYA NOMURA (GRABAKA)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #5 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
JUNICHI OTA (GOKITA GYM) Def
DAISUKE SHIMOYAMA (WAJUTSUKEISHUKAI TLIVE)
by 2-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #1 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
KENICHI SERIZAWA (WAJUTSUKEISHUKAI SURUGA DOJO) Def
TAKU ARAMAKI (PANCRASE P’s LAB YOKOHAMA)
by Give up/ armber at 1R 2:15
 
Pro Bout #2 BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
RYOTA SASAKI (BAD ASS 13) Def
RYO SAITO (WAJUTSUKEISHUKAI TLIVE)
by TKO(Referee stopped) /Punches at 2R 2:34
 
Pro Bout #3 BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
MASAHIRO OISHI (FREELANCE) Def
HIROKAZU NISHIMURA (WAJUTSUKEISHUKAI A-3)
by TKO(Corner Stoppage)/Armlock at 2R 3:46
 
Pro Bout #4 FLYWEIGHT 2×5 min rounds
KATSUO (K TARO DOJO) Def
ISAO HIROSE (STRAPPLE)
by Give up / Rear-Naked Choke at 2R 3:42
 
Pro Bout #5 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
AB (WAJUTSUKEISHUKAI-SURUGA DOJO) Draw
TETSUYA YAMADA (Shinwa MMA Academy/TEAM ZST)
by 0-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #6 CHALLENGING FOR THE NEXT MIDDLEWEIGHT CHAMPIONSHIP BOUT 3×5 min rounds
SOUJIRO ORUI (SK ABSOLUTE) Def
YUJI HISAMATSU (WAJUTSUKEISHUKAI TIGERPLACE)
by TKO(Referee stopped )/ Punches at 2R 2:19
 
Pro Bout #7 Three games of a trial 2010 The 2nd phase WELTERWEIGHT 2×5 min rounds
MASAHIRO TORYU (PANCRASE ism) Draw
KOSEI KUBOTA (SAKAGUCHI DOJO)
by 0-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #8 FEATHERWEIGHT 3×5 min rounds
TOMONARI KANOMATA (PARAESTRA HACHIOJI) Draw
SHIGEKI OSAWA (FREELANCE)
by 3-0/ judge at full time at 3R 5:00
 
Pro Bout #9 WELTERWEIGHT 3×5 min rounds
KEI YAMAMIYA (GRABAKA) Def
GADZHI ZAYPULLAEV (SK ABSOLUTE RUSSIA)
by Win by default (Doctor Stoppage )
 
Pro Bout Main LIGHTWEIGHT 3×5 min rounds
ISAO (SAKAGUCHI DOJO) Def
ARTUR UMAKHANOV (SK ABSOLUTE RUSSIA)
by TKO(Referee stopped )/ Front chalk sleeper at 1R 4:21