Category Archives: 2012

December 1st 2012 Differ Ariake

PANCRASE 2012 PROGRESS TOUR
Sunday, December /1/ 2012
Differ Ariake (Tokyo, Japan)
 
Pro Bout #1 SUPER-FLYWEIGHT 2×5 min rounds
CHIKARA SHIMABUKURO (CORE) Draw
YUSUKE KITAGO (WAJUTSUKEISHUKAI-YOKOHAMA)
by 1-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #2 PANCRASE VS TEAM KRUSH BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
CORO (WAJUTSU KEISHUKAI TLIVE) Def
RANBO (TEAM RANBO/TEAM KRUSH)
by Give up/ Armbar at 1R 1:50
 
Pro Bout #3 PANCRASE VS TEAM KRUSH LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
MASATO UCHIYAMA (AcademiaAz SUIDOBASHI/TEAM KRUSH) Def
KOICHIRO TAKEKAWA (WAJUTSUKEISHUKAI TOIKATSU DOJO)
by 2-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #4 FEATHERWEIGHT 2×5 min rounds
HIDEKI NISHINO (GUTSMAN) Def
NAO KING (CORE)
by TKO(Doctor Stoppage )/ at 1R 5:00
 
Pro Bout #5 BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
YUKI BABA (RODEO STYLE) Def
HANAREME MONJIRO TK (COBRAKAI MMA DOJO)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #6 BANTAMWEIGHT 3×5 min rounds
TATSUYA SO (TOSHIN) Def
YUTA NUMAKURA (TRIAL)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #7 MIDDLEWEIGHT 2×5 min rounds
KEI YAMAMIYA (GRABAKA) Def
IKKEI (TEAM CLOUD)
by KO/ Knees at 1R 1:26
 
Pro Bout #8 FEATHERWEIGHT 2×5 min rounds
KOJI OISHI (PANCRASE ism) Def
JONSHORES (RODEO STYLE)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #9 CHALLENGING FOR THE NEXT WELTERWEIGHT CHAMPIONSHIP BOUT TOURNAMENT B Block 3×5 min rounds
SHINGO SUZUKI (ALLIANCE) Def
EIJI USHIKAWA (GRABAKA)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #10 LIGHTWEIGHT 3×5 min rounds
ISAO (SAKAGUCHI DOJO) Def
KENICHIRO TOGASHI (PARAESTRA HIROSHIMA)
by TKO/ Punches at 2R 5:00
 
Pro Bout #11 BANTAMWEIGHT Q.O.P FINAL ATHENA 3×5 min rounds
RIN NAKAI (PANCRASE VENUS) Def
DANIELLE WEST (TEAM UNDERGROUND)
by 3-0/ judge at full time at 3R 5:00
 
Pro Bout Main SUPER-FLYWEIGHT K.O.P. TITLE MATCH 3×5 min rounds
KIYOTAKA SHIMIZU (TREE TOKYO MMA) Def
YUKI YASUNAGA (TOKYO YELLOW MANS)
by KO/ Punch at 3R 5:00
 

January 28th 2012 Azerea Taisho

PANCRASE 2012 PROGRESS TOUR
Sunday, January /28/ 2012
Azerea Taisho (Tokyo, Osaka)
 
Pro Bout #1 SUPER-FLYWEIGHT 2×5 min rounds
TOMOHIKO YOSHIDA (G-FREE) Def
KAZUKI ISAMI (TEAM CLUTCH)
by Give up/ Triangle Choke at 2R 3:30
 
Pro Bout #2 FLYWEIGHT 2×5 min rounds
TOSHIO MITANI (COARAKAI MMA DOJO) Def
YUYA ONO (ANGURA)
by Give up/ Neck Crank at 1R0:28
 
Pro Bout #3 BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
SHO NONAKA (PANCRASE INAGAKIGUMI) Def
KIMIHIKO NAKAMURA (ANGURA)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #4 BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
HIROSHI TOMITA (PANCRASE INAGAKIGUMI) Def
YUSUKE MITSUZUKA (Club Barbarian)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #5 EXHIBITION MATCH 1×5 min rounds
YOSHIRO MAEDA (PANCRASE INAGAKIGUMI) Def
YUJI NASHIRO (KOKUSHIKAIKAN)
by 1R 5:00
 
Pro Bout #6 BANTAMWEIGHT 2×5 min rounds
NOBUHIRO YOSHITAKE (PANCRASE INAGAKIGUMI) Def
KINTARO (ANGURA)
by TKO(Referee stopped )/ High kick at 1R 3:37
 
Pro Bout #9 FLYWEIGHT 2×5 min rounds
YOSHIFUMI DOUGAKI (PARAESTRA KAKOGAWA) Def
 
KOJI NAKAMURA (PANCRASE INAGAKIGUMI)
by Give up/armlock at 2R 3:39
 
Pro Bout Main SURER-FLYWEIGHT 2×5 min rounds
SEIJI OZUKA (FREEDOM@OZ) Def
DAICHI KITAKATA (PANCRASE INAGAKIGUMI)
by 2-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
 
 

November 10th 2012 Differ Ariake

PANCRASE 2012 PROGRESS TOUR
Sunday, November/10/ 2012
Differ Ariake(Tokyo, Japan)
 
Pro Bout #1 FLYWEIGHT 2×5 min rounds
KIRIHITO (PARAESTRA TOKYO) Def
TOSHITERU ISHII (WAJUTSUKEISHUKAI YOKOHAMA)
by Give up/ Rear-Naked Choke at 1R 1:33
 
Pro Bout #1 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
CHRIS MAN (PARAESTRA HACHIOJI) Def
TOSHI (MACH DOJO)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #2 SUPER-FLYTAMWEIGHT 2×5 min rounds
YUKI UEJIMA (BRAVE) Def
GORO KOBAYASHI (GOKITA GYM)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #3 ATHENA SUPER-STRAWWEIGHT 2×5 min rounds
SADAE MANHOEF (COBRAKAI MMA DOJO) Def
SHINO VANHOOSE (PARAESTRA HACHIOJI)
by Give up/ Kneebar at 2R 2:18
 
Pro Bout #4 WELTERWEIGHT 2×5 min rounds
LET’S GOTA (COBRAKAI MMA DOJO) Def
KUSA MAX (TEAM CLIMB)
by 2-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #5 LIGHTWEIGHT 2×5 min rounds
KOTA OKAZAWA (NOVA UNIAO JAPAN) Draw
HIROKI NAGAOKA (DOBUITA)
by 0-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout #6 ~ROAD TO NAOYA UEMATSU~ TAKASHI HASEGAWA The match of a trial #5 Catch wrestling OPEN-WEIGHT 2×5 min rounds
TAKASHI HASEGAWA (PANCRASE INAGAKIGUMI) Def
RYUICHI TANAKA (PANCRASE INAGAKIGUMI)
by Give up / Rear-Naked Choke at 1R 1:26
 
Pro Bout #7 NEO BLOOD TOURNAMENT 2012 CHAMPION VS RANKAR FLYWEIGHT 3×5 min rounds
HIROYUKI ABE (Dragontail Fighting Academy) Def
TAKAMASA KIUCHI (WAJUTSUKEISHUKAI GODS)
by 3-0/ judge at full time at 3R 5:00
 
Pro Bout #8 NEO BLOOD TOURNAMENT 2012 CHAMPION VS RANKAR BANTAMWEIGHT 3×5 min rounds
TAICHI NAKAJIMA (PARAESTRA TOKYO) Def
J TARO TAKITA (WAJUTSUKEISHUKAI TOKYO)
by 3-0/ judge at full time at 3R 5:00
 
Pro Bout #9 NEO BLOOD TOURNAMENT 2012 CHAMPION VS RANKAR FEATHERWEIGHT 3×5 min rounds
TADAHURO HARADA (PARAESTRA KITAKYUSHU) Def
MASAKAZU TAKAHUJI (TAKADA DOJO)
by TKO(Referee stopped )/ 1R 1:48
 
Pro Bout #10 LIGHT-HEAVYWEIGHT 2×5 min rounds
SHINSHO ANZAI (TEAM CLIMB) Def
LEE HAN GEUN (EXTREM COMBAT GYM)
by TKO(Referee stopped )/ Kick at 1R 4:36
 
Pro Bout #11 SUPER-FLYWEIGHT 3×5 min rounds
ATSUSHI YAMAMOTO (KRAZY BEE) Def
YASUTAKA KOGA (Loutus-SETAGAYA)
by 3-0/ judge at full time at 3R 5:00
 
Pro Bout #12 LIGHTWEIGHT3×5 min rounds
YOSHIAKI BANCHO TAKAHASHI (PARAESTRA-HACHIOJI) Def
FARO (FREELANCE)
by 3-0/ judge at full time at 3R 5:00
 
Pro Bout #13 WELTERWEIGHT 2×5 min rounds
YUKI KONDO (PANCRASE ism) Def
KOSE KUBOTA (SAKAGUCHI DOJO)
by KO/ Punch at 1R 0:52
 
Pro Bout #14 CHALLENGING FOR THE NEXT WELTERWEIGHT CHAMPIONSHIP BOUT TOURNAMENT A Block 3×5 min rounds
SOJIRO ORUI (TRIBE TOKYO MMA) Def
AKIHIRO YAMAZAKI (SUBMIT-SHIZUOKA)
by 3-0/ judge at full time at 2R 5:00
 
Pro Bout Main FLYWEIGHT K.O.P. title defense 3×5 min rounds
MITSUHISA SUNABE (TEAM reversaL) Def
MASAKAZU UTSUGI (PARAESTRA KOGA)
by 3-0/ judge at full time at 3R 5:00